Spring Valley JFK School was unable to hold a traditional awards night due to the coronavirus pandemic. So it did the next best thing: it held a virtual awards night.

Superintendent Jim Hermes presented a virtual awards night to honor this year’s staff and students.

“We were just happy to be able to recognize staff and students for a job well done during this past year,” Hermes said.

The link to the ceremony is https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=wuCRTClJt1g.

Staff awards

• 30 years of service — Kathy Sarver-Eldridge.

• 25 years of service — Wendy Woulfe.  

• 15 years of service — Renee Ziebell, Veva Ruiz.

• 10 years of service — Amanda Pellegrini.

• Five years of service — Matt Hassler, Erica Currier, Greg Case.

• Most innovative lesson of the year — Janet Roche.

• Most innovative use of technology — Ryan Milus and Kellie Brandt.

• Tireless award — Erin Cohill.

• Mentor Award — Lynette Lucas.

• Volunteer of the year award — Kristy Riggs.

Student awards

Eighth-grade graduates — Kalyn Adams, Erick Alejos, Valery Arzaga, Jewlianna Avila, Joseph Bacidore, Geno Baracani, Trevor Beaber, Luke Bogatitus, Aaron Caracheo, Robert Cavanah, McKenna Christiansen, Morgann Cohrs, Mya Delao, Takoda Dhesse, Jeffrey Eltrevoog-Milota, Alyssa Flores, Madison Foster, Leonel Garcia, Angela Garcia-Guerrero, John Grahovac, Gianni Guerrini, Hermany Harper, Nathan Harrison, Tyler Harrison, Jacob Heerdt, Lauren Hogan, Akila Humphrey, Jonna Hurt, Grace Johnson, Leah Kelley, Isaiah Leota, Leonardo Lopez, Amin Marenda-Gentry, Jasmin Martinez, Evelin Martinez-Prado, Aja Mesarchik, Evey Meyer, Tyler Meyer, Lucas Milton, Jacob Moore, McKayla Musser, Noah Mzoughi, John Newlin-Turnage, Zoey Novak, Lucio Ortega, Alexander Ossola, Dillon Parochetti, Bradley Pelszynski, Kennedy Pelzer, Lupita Perez, Vincent Philippe, Gabriela Romero, Jennifer Romero, Kasandra Roof, Bailey Ryman, Emma Safranski, Na’Sier Shaffer, Savanna Shamblin, Sierah Shaver, Levi Sparks-Jiardina, Aliciandra Stachowiak, Alillyandra Stachowiak, Evan Stefaniak, Elliott Struck, Gage Szymovicz, Gabriela Tegg, Hannah Vanaman, Ana Vasic, Emily Vera, Jason Visocky, Matthew Visocky, Madisen Wachowiak, Ryan Watson, DeAnthony Weatherspoon and Logan Yaresh.

Academic awards

• Social Studies Student of the Year —  Evelin Martinez-Prado

• Physical Education Student of the Year — Jacob Heerdt 

• Language Arts Student of the Year — Valery Arzaga

• Science Student of the Year — Elliott Struck

• Mathematics Student of the Year — Angela Garcia

• Scholastic Honor’s Award for graduates who maintained a 3.5 to 4.0 GPA — Joseph Bacidore, Angela Garcia-Guerrero, Gianni Guerrini and Elliott Struck.

• PBIS No Majors or Minor Behavior Infractions all three years of sixth through eighth grades — Valery Arzaga, Robert Cavanah, Mya Delao, Takoda Dhesse, Angela Garcia-Guerrero, Nathan Harrison, Tyler Meyer, Kennedy Pelzer, Kasandra Roof, Na’Sier Shaffer, Hannah Vanaman, Emily Vera, Madisen Wachowiak and Ryan Watson.

Sixth-grade athletics

Girls basketball

• Most Improved — Kenia Hernandez.

• Heart and Hustle — Evelyn Bryant.

• MVP — Kailey Edwards and Haley Lauck.

Boys basketball

Most Improved — Johnni Escatel.

Heart and Hustle — Jimmy Jablonski.

MVP — Greyson Bickett.

Seventh-grade athletics

Girls basketball

• Most Improved — Camryn Heiden.

• Heart and Hustle — Madisonlynn Lyons-Lewis.

• MVP — Kennedy Wozniak.

Boys basketball

• Most Improved — Jacob Diaz.

• Heart and Hustle — Alex Maldonado-Guzman.

• MVP — Jack Jablonski.

Volleyball

• Most Improved — Haley Campbell and Lillian Smith.

• Heart and Hustle — Ashland Hansen.

• MVP — Camryn Heiden

Eighth-grade athletics 

Girls basketball

• Most Improved — Evey Meyer.

• Heart and Hustle — Aja Mesarchick.

• MVP — Ana Vasic.

Boys basketball

• Most Improved —Nathan Harrison.

• Heart and Hustle — Noah Mzoughi.

• MVP — Gianni Guerrini.

Volleyball

• Most Improved — Hannah Vanaman.

• Heart and Hustle — Sierah Shaver.

• MVP — Aja Mesarchik.

Scholastic Bowl

• MVP — Amin Marenda.

Cheerleading

• Seventh Most Spirited — Kennedy Wozniak.

• Eighth Most Spirited — Kassie Roof and Sierah Shaver.

• Overall Most Spirited — Hannah Vanaman.

Athlete of the Year

• Male eighth grade — Gianni Guerrini.

• Female eighth grade — Aja Mesarchik.

You have used all of your free pageviews.
Please subscribe to access more content.
Dismiss
Please register to access this content.
To continue viewing the content you love, please sign in or create a new account
Dismiss
Support the work of local journalists.
GET UNLIMITED DIGITAL ACCESS
Cancel anytime
Already have a Shaw Media Illinois account/subscription?
Sign In | Learn More